Vazduhoplovna pristaništa - praktikum

##submission.authors##

Bojana Mirković
Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet
https://orcid.org/0000-0003-2284-4100
Vojin Tošić
Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet
Obrad Babić
Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet

Sadržaj

Ovaj Praktikum predstavlja novo dopunjeno izdanje pomoćnog udžbenika „Vazduhoplovna pristaništa - Praktikum” iz 2010. godine (prvo izdanje iz 1980, „Priručnik za izradu godišnjeg zadatka iz predmeta”). Dopune su sačinjene u skladu sa tekućim nastavnim programom predmeta „Vazduhoplovna pristaništa 1” i „Vazduhoplovna pristaništa 2”, kao i promenama u međunarodnim propisima, prvenstveno dokumentima Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo, ICAO (International Civil Aviation Organization) i Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja, EASA (European Union Aviation Safety Agency). One su takođe i rezultat iskustva autora u nastavi, istraživanjima i konsultantskom radu u proteklom periodu.
Autori se zahvaljuju rezenzentu prof.dr.sc Stanislavu Pavlinu, sa Fakulteta prometnih znanosti Sveučilista u Zagrebu, za pažnju koju je posvetio materijalu Praktikuma i za korisne primedbe. Autori se takođe zahvaljuju svojoj koleginici Doc. dr Tatjani Krstić Simić, dipl.ing. koja je svojim sugestijama pomogla da se unapredi tekst (stilski i pravopisno) prethodnog izdanja Praktikuma. Sa druge strane, autori prihvataju odgovornost za sve moguće nedostatke sadržaja i načina prikaza materijala Praktikuma.
Napomena: U pokaznim primerima u okviru Praktikuma autori se pozivaju na ICAO standarde i preporuke, budući su oni univerzalno primenljivi na nivou celog sveta. U zemljama Evropske Unije, kao i u Republici Srbiji, direktno se primenjuju sertifikacioni zahtevi kako ih definiše EASA, a koji se do danas u svemu poklapaju sa odgovarajućim smernicama ICAO-a.
U Beogradu, jun 2022.

Vazduhoplovna pristaništa - praktikum

u pripremi

28 децембар 2022